Archívumi kincsek
- Tom Sawyer kalandjai
A történet meseszerűen kezdődött: az ötgyermekes
Horváth család 1959 elején megvette élet első fekete-fehér, AT 301-es típusú
tévékészülékét, amelynek műsorát az adásnapokon - úgymint kedden, csütörtökön,
szombaton és vasárnap - a budai bérház többi lakója is megtekinthette Horváthék
nagyszobájában. - Ámulva figyeltük az ipari adásokat, a monoszkópot, alatta a
Kossuth Rádió műsorának hangját- mondja ma 56 éves háromgyerekes családapa,
A Tom Sawyer megszökik című egyórás produkciót 1959.
december 12-én sugározta a Magyar Televízió a 3-as stúdióból. A rendező Kende
Márta, az operatőr
A Tom Sawyer megszökik 1959-ben tehát egy vegyes
műfajú produkció volt és a kor szokásának megfelelően az ún. élő stúdióban
zajló részét úgy rögzítették, hogy egy monitorról 16 mm-es kamerával felvették
a képernyőn látottakat.
A 11 éves
Az így szerencsésen egyesített lelet unikumnak
számít az MTV-ben, hiszen az 1959-es évből - a TV Híradókat leszámítva -
mindössze 29 film illetve filmrészlet maradt az utókorra, azok is nagyrészt
szilveszteri jelenetek, no meg a Tom Sawyer.
Az MTV központi
archívuma 1960-ban alakult, tehát a korábban készült műsorokat szó szerint fel
kellett kutatni: rendezők, operatőrök, gyártásvezetők szekrényeiből, szobáiból
kerültek elő a tekercsek. A Tom Sawyer két részét is több év különbséggel
sikerült megtalálni,- és mert a címük sem egyezett, külön-külön, archíválták a
16 mm-es és a 35 mm-es filmeket, - mindenki, úgy gondolta ez két külön feldolgozása
a témának.
A Tom Sawyer
visszatér meglett kora ellenére ma is nézhető minőségű produkció, ennek titka
az MTV filmrestauráló szakembereinek munkája. - A filmes telerekording képeinek
minősége 50 %-os az eredeti eletronikához képest, de 1970-ig - kétcolos
technika megjelenéséig - ezzel a módszerrel rögzítették például az összes
színházi közvetítést az MTV-ben. Össztelevíziós szinten hatalmas mennyiségű
produkcióról van szó, 250 ezer órányi műsor vár feldolgozásra és a restaurálási
munkát csak öt évvel ezelőtt tudtuk megkezdeni. Ha csak a filmeket nézzük,
akkor is 13 ezer órányi anyagról van szó, az öt év alatt ennek kb. 5 %-át
sikerült eddig technikailag felújítani, bár a munka speciális műhelyekben, két
műszakban folyik. Akárhogy is számoljuk, 15-20 év is beletelik, amíg azt tudjuk
mondani: a régi filmek mindegyike ugyanúgy adásképes, mint az 1959-es Tom
Sawyer...
A szerző
engedélyével jelent meg ezen az oldalon ez a cikk, (az eredeti cikk, a Mediatechnika című
újságban jelent meg)!