Hová lett a
talkshow?
Orosz Mária
beszélgetése Sós Máriával, a Szórakoztató Szerkesztőség, rovatvezetőjével,
1999.
- A talkshow egyike a leginkább
televíziós műfajoknak. Most, hogy Friderikusz, Képes és legutóbb Vitray elment,
nagyon meggyérültek az ilyen műsorok a képernyőn. Azért pályáztam meg a talkshow-rovatot, mert rendezői minőségemben
nagyon sok közöm van a magyar talkshow-k kialakulásához. 1976-tól két évig
rendeztem a Csak ülök és mesélek című műsort. Sokat dolgoztam Képes Andrással
1982-83-ban. Azt gondoltam, amikor megpályáztam a rovatvezetői tisztet, hogy
tudok és gondolok valami olyat erről a műsorfajtáról, ami fontos. Abban a
dolgozatban, amellyel megnyertem a rovatvezetői pályázatot, azt írtam le, hogy
a televíziókészülékek egyik legfőbb sajátossága, hogy lakásokban vannak, vagy
az olyan, otthonokhoz közel álló helyeken, mint a kollégiumok, a kórházak,
vagyis ahol az ember lakik, amely vagy a saját lakása, vagy ahol a legtöbbet
tartózkodik. Egy kapcsolatban a legnagyobb megtiszteltetés az, ha valaki a
vendéged lehet, vagyis meghívod. Ha a lakásokban, először hívatlanul,
megjelenik egy személyiség - mert ennek a műfajnak az egyik legfontosabb titka
a személyiség -, aki vendégeket hoz magával, az megtiszteltetés. Ettől a
leginkább televíziós műfaj. Nyilvánvalóan abban a gazdasági helyzetben,
amelyben a televízió ma van, az információs műsoroknak kell elsőbbséget
élvezniük. Az összes többi műsor mellettük kissé háttérbe szorul. A talkshow-k
többnyire drágábbak, ezért esnek áldozatul az anyagi nehézségeknek, holott az
emberek harmóniaérzetéhez ezek a műsorok hozzájárulnak, ott kellene lenniük a
képernyőn. Ez is hozzátartozik a közszolgálati funkcióhoz. Ha az említett
műsorvezetők elhagyják a televíziót...
- Vitray maga volt a televízió!
- Igen. Lehet, hogy
már nincs is televízió, ha Vitray nincs itt. Ő ugyan egy másik csatornán
szintén megjelenik majd. :
- Csak akkor a Magyar Televízió szegényebb lesz.
- A Magyar
Televízió olyan szegény a szó gazdasági értelmében, hogy ez magával hozta az
erkölcsi, művészi elszegényedést is. Ezzel a személyiségek elvesztése is vele
jár. Én is azt gondolom, hogy Vitray maga volt a televízió, s ha őt
elveszítettük, ez már nem az a televízió, de a többiekről is ugyanezt gondolom.
De soha, egyikük sem tagadja sehol sem le, hogy ezt a műfajt itt, a Magyar
Televízióban tapasztalta és tanulta meg. Itt próbálta ki magát. Ez
Friderikuszra, Képesre és Vitrayra egyaránt vonatkozik. Mindannyian
közszolgálati szemléletű emberek. Ez Friderikuszra is érvényes, mert volt két
olyan műsora, a Másképpen beszélgetek és Az én mozim, amely elsőként szűnt meg
a Magyar Televízióban. S ezek legalább annyira fontosak voltak számára, mint a
show-ja. Aztán szűnt meg a Képes Apropója. Nem tőlem függött, hogy ezek a
műsorok megszűntek. De nem is a szórakoztató szerkesztőség vezetőjétől, feljebb
döntötték el, és nem lehetett ellene semmit tenni. Valószínűleg nem
műsorpolitikai, hanem gazdasági megfontolásokból. A talkshow-k nagyjából azért
„futottak ki" a televízió kezéből, mert mindegyik műsorvezető
közszolgálati alkat volt ugyan, valójában anyagi okok miatt ment el, mert vagy
megszüntették a műsorát, vagy hónapokig nem fizették ki. A műsoraikat egy
darabig tudták finanszírozni, de csak záros határideig. Ezek a személyiségek ismertek
voltak, ezért tudtak más csatornákon felbukkanni. Nem zsákbamacskát vettek,
amikor őket megvásárolták. Tudták, milyen a nézettségük. Bár nincsen közöm
hozzá, hogy ezek a műsorok megszűntek, az ő elmenetelük nekem lelkiismereti
problémát okozott. Rovatvezetőként nem vagyok döntési helyzetben, a kezdetektől
fogva csak javaslattételi lehetőségem van. Amikor Képes elment, fel akartam
mondani, mert úgy éreztem, hogy nekem, a rovatvezetőnek, ezek után nincs itt
mit keresnem. Akkor már megszűnt az Ötszemközt is, Friderikusz is elment, bár
már ment a Fábry-show, de valamilyen módon Képes is a Magyar Televízió volt és
Friderikusz is, csak a korelnökség révén elsősorban Vitray az. Remélem, nem
sértődik meg. Amikor ők elmentek, a szerződésem szerint csak javasolni tudtam,
hogy nem kéne elengedni őket, de nem tudtam mit javasolni, hogy miből fizessék
ki őket. Úgy éreztem, hogy ezt a gesztust meg kell tennem magamnak.
- S mi tartott végül is vissza tőle?
- Az, hogy
elmondtam a szerkesztőség vezetőjének, Bánki Ivánnak. És ő felvilágosított,
hogy én sok dologban segítek neki, és megkért, hogy ezt a gesztust azért ne
tegyem meg, mert vannak egyéb feladataim is. Van egy sajátos munkamegosztás,
ami a szerkesztőség vezetője és közöttem van. Besegítek a vezetői munkába.
Konkrétan nem talkshow-műsorokkal is foglalkozom. Hogy éppen talkshow - rovatvezetőnek
hívnak? Mindkettőnk érdeke az, hogy legyen talkshow. A másik ok az, hogy
bejelentkeztem a Magyar Televízió ügyvezető elnökéhez, aki nem tudott fogadni
egy vagy két héten belül. Szerettem volna vele is megbeszélni.
- Most mi a helyzet a rovatodban? Megy a
Fábry-show, a Hölgyválasz, amely öthetenként jelentkezik.
- A
Hölgyválasz utolsó adását fogadtam el március 16-án.
- A Hölgyválasz megszűnésének is
gazdasági oka van?
- Ernyey
Béla bontotta fel a szerződést. Nyilvánvalóan anyagi okokból. Hiszen amikor
utoljára beszélgettem vele, a műsor megszünéséről, hanem előzőleg, akkor még
arról beszélt, hogy mi lesz a következő műsor témája.
-
A Fábiy-show marad?
-
Egyelőre marad. De lehet, hogy mire megjelenik a lap, már más lesz a helyzet.
Mert nagyon hozzátartozik az életünkhöz az, hogy ilyen ütemben változnak a
dolgok.
-
Milyen terveid, vágyaid, elképzeléseid vannak? - Erről nagyon nehéz beszélni,
mert szívesen látnám viszont azokat a személyiségeket a képernyőn, akikről
beszéltünk. Az én belső etikám ezek után nem engedi meg, hogy azt mondjam, van
három zseniális új fiatal, akit képernyőre kell engedni, miközben mégis
szeretném, ha új műsorok is indulnának.
-
Ki az a három személyiség?
-
Több szinopszis van az íróasztalomban. Személyiség lehet majd Szilasi Viktória.
Még főiskolára jár Vitray-Horváth Ádám műsorvezető-rendező osztályába. Vele két
fiatal producer ötletéből készült egy pilot adás, Gratulálok rímmel, amely
harmincperces aktuális talkshow lenne. Arról szólna, amiről az aktuális
politikai háttérműsor, ami éppen napirenden van, amihez lehet gratulálni.
Tehát ami az ország életében nagyon pozitív, vagy negatív dolog. Plusz egy-egy
vendég, akinek névnapja, születésnapja van. Pozitív és ironikus értelemben
gratulálna valakinek. Ezt azért is tartanám fontos műsornak, mert a kétezredik
évről olyan lenyomat lenne, amely egyben szórakoztató, s nem olyan aktuális
műsor, mely a hivatalos, száraz tényeket elemzi, hanem egy érzést próbál
aktuális, szórakoztató formában megjeleníteni. Nagyon egyszerű ötlet, és néha
a nagyon egyszerű ötletek a legjobbak, nagyszerű végeredményt tudnak szülni. A
szinopszist, költségvetést és a kazettát több hónappal ezelőtt kapta meg
javaslatunkkal a kulturális alelnök, Kővári Péter.
-
Az engedélyezés tehát folyamatban van.
-
Nem tartom valószínűnek, hogy engedélyezik, mert ennek a műsornak a jelenlegi
struktúrában nincs helye. Ameddig nem tudjuk, lesz-e új elnök és milyen lesz,
addig nagyon nehéz bármilyen műsorról álmodoznom.
-
Azért ezen kívül van még terved?
-
A Hölgyválasz és a még nálam lévő É. V. A. és Púder mintájára van egy Autogram
című férfimagazin-ötlet is, amely szintén nagyon ígéretes. Nem tudok
objektíven és elfogulatlanul beszélni egy olyan jövőről, amelyből hiányzik az a
múlt, amely a magyar televíziózás maga: Friderikusz, Frei, Képes, Vitray és
Vámos.
- Szeretnéd, ha visszajönnének?
- Talán, bízom benne igen..
(A beszélgetés megjelent a Telehír (Televíziós
dolgozók lapja) 14.évfolyam 3 - 4 számában, 1999. áprilisában.)