Tóth György

TÓTH GYÖRGY újságíró, szerkesztő

Budapest 1931.09.07 – 1991. 12. 27.

Tanulmányok:

Színi Akadémia rendezői szak 1959

 

Munkahelyek:

1947-1948 Szakszervezeti nyomda gyakornok

1949-1956 Magyar Rádió riporter

1956-1957 Szakszervezeti nyomda

1958-1960 Népművelési Intézet szervező, titkár

1960-1971 Pest megyei Hírlap újságíró, rovatvezető

1971-1991 MTV

Budapesten született, nem tipikus munkáscsaládban, édesapja ugyanis a BSZKRT-nál villamosvezetőként dolgozott, s bár kezdetben a legtöbb fiú álma akkoriban éppen ez az életpálya volt, őt jobban vonzották a betűk. Nyomdásznak tanult, de igen rövid idő múltán már úgy gondolta, nem erre született, sokkal inkább az újságírás lesz a hivatása. Igen fiatalon, alig 18 évesen jelentkezett a Magyar Rádiónál és sikerült is ott elhelyezkednie. Az sem tartott sokáig, hogy rádöbbenjen, a rendszer hazugságait kénytelen igazságokká ferdíteni. Ebben a felismerésben nem kis része lehetett annak a ténynek is, hogy kicsi kora óta mélyen vallásos ember volt, így a hit szemüvegén át vizsgálta a világot. Az 1956-os forradalom kitörésekor a Rádió épületében tartózkodott, részese volt az ostrom eseményeinek, tagja a Szabad Magyar Rádió munkástanácsának, szerkesztője az azonos elnevezésű lapnak.

A forradalom alatt vállalt szerepe miatt a forradalom leverése után eltávolították a rádióból és feketelistára került. Csak annak köszönhette, hogy nem került börtönbe, mert akadt néhány jó szándékú támogatója, s mert akkor már három gyermek apja volt (összesen hét gyermeke született, egy fiú és hat lány). Erre hivatkozva sikerült „kivonni” a drasztikusabb felelősségre vonás alól és előbb a Szakszervezeti Nyomdában, majd a Népművelési Intézetben állást találnia.

1960-ban, ismételt pártfogói támogatással visszatérhetett mesterségéhez és a Pest megyei Hírlapnál újra újságíróként dolgozhatott. Lassanként arra is lehetőséget kapott, hogy a Magyar Televízió Híradója számára – külsősként – riportokat készítsen, ám előélete miatt a közvetlen politikai témáktól távol kellett tartsa magát, ezért szakterülete az ipar, a kereskedelem és a szolgáltatás lehetett csupán.

1971 augusztusától már belsős munkatársként dolgozott a Magyar Televízióban, a TV Híradónál. Előbb szerkesztő-riporterként, majd főmunkatársként. A híradónál előbb Edelényi Gábor, majd Butskó György operatőrrel dolgozott, utóbbi szinte állandó munkatársának és barátjának számított. Munkájának köszönhetően lassanként elérte, hogy 56-os előélete ellenére a Híradó műsorvezetőjévé is válhatott.

Sok országban forgatott, a legemlékezetesebb riportútja azonban kétségtelenül az 1986-os kínai látogatás, ő volt ugyanis az első magyar híradós, aki a kulturális forradalom után Pekingbe látogathatott. Sokféle ismeretterjesztő film készítése fűződik személyéhez, a legtöbb ilyen anyagot azonban a METESZ megbízásából készítette.

A rendszerváltás idejét megelőző hónapokban sikerült elérnie, amit már régen szeretett volna megvalósítani, elkezdhette felépíteni a vallási műsorok rendszerét.

Látszólag mindig jókedvű, kiegyensúlyozott ember volt. Soha nem mutatta, de a kellemetlenségeket, napi bosszúságokat, a bántó események hatását hosszú ideig hordozta magában. Ennek a sokszor önemésztő természetnek bizonnyal része volt abban, hogy fiatalon, alig 60 évesen távozott az élők sorából. A nagy szeretetben, népes családja körében töltött karácsonyi ünnep után, munkahelyére igyekezve érte az infarktus és életét már nem sikerült megmenteni. 

 

Tagságok: MUOSZ

                 SZOT, szakszervezeti titkár

Díjak:

Többszörös SZOT-díjas

Kiváló dolgozó 1955

Szocialista Kútúrért 1985

Munka Érdemrend Arany fokozat 1986

 

Infó: Ifj. Tóth György, Dunavölgyi Péter